Wyszedł zza autobusu wprost pod samochód - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Wyszedł zza autobusu wprost pod samochód

Data publikacji 09.08.2018

Wczoraj doszło do potrącenia pieszego na trasie Ochla – Kiełpin. Starszy mężczyzna wyszedł zza autobusu wprost pod jadący przeciwnym pasem samochód Opel Vectra. W wyniku wypadku mężczyzna ma pęknięte kości czaszki. PAMIĘTAJMY, ŻE W ZDERZENIU Z SAMOCHODEM PIESZY MA DUŻO MNIEJSZE SZANSE!

 

Zielonogórscy policjanci zostali powiadomieni wczoraj (08.08) po godzinie 9.00 o wypadku na drodze wojewódzkiej W279 pomiędzy Ochlą a Kiełpinem. 84-letni mieszkaniec Zielonej Góry wysiadł z autobusu i nie sprawdzając czy może bezpiecznie przejść na drugą stronę wpadł pod jadący przeciwnym pasem samochód Opel Vectra.

 

Został uderzony przez samochód tak nieszczęśliwie, że doznał złamania kości czaszki.  Poszkodowany przebywa w szpitalu pod opieką lekarzy, postępowanie w tej sprawie prowadzi zielonogórska policja.

 

Kierowca Opla Vectry był trzeźwy i obecni na miejscu wypadku policjanci przyznali, że nie miał możliwości zauważyć pieszego wychodzącego zza autobusu i w porę zahamować.

 

 

Bezpieczeństwo pieszych - PAMIĘTAJ!

 

1.  Pieszy przechodząc przez jezdnię jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności oraz korzystania z wyznaczonego przejścia dla pieszych tzw. "zebry". Pamiętaj jednak, że przejście dla pieszych wskazuje tylko miejsce, w którym dozwolone jest przechodzenie przez jezdnię lecz nie zapewnia bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo zapewniamy sobie sami!
 

2. Zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem, w tym również na przejściu dla pieszych.


3. Zabrania się przebiegania przez jezdnię, przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności, zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię.


4. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pamiętaj, że na jezdni w tej sytuacji jesteś gościem i to kierujący pojazdem ma pierwszeństwo przed pieszym.


5. Bądź dżentelmenem na drodze. Nie postępuj zgodnie z zasadą punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia. Dziś jesteś kierującym, jutro będziesz pieszym.


6. Nie ryzykuj! Nie przechodź (przebiegaj) na czerwonym świetle. W aglomeracjach miejskich takie zachowanie pieszych zalicza się do głównych przyczyn wypadków z ich udziałem pieszych.

 

7. Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku z pobocza.


8. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać (z powodu zabłocenia, zaśnieżenia, oblodzenia itp.) pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.


9. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi (twarzą do nadjeżdżającego pojazdu).


10. Piesi mylą dwa pojęcia – widzieć i być widocznym. Sądzą, że jeżeli widzą nadjeżdżający z przeciwka samochód lub jego światła, to i oni są widziani przez kierującego pojazdem. To błąd!


11. Minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/h wynosi około 30 metrów, a przy prędkości 100 km/h – 80 metrów. Ponadto samochód poruszający się z prędkości 50 km/h przejeżdża w ciągu 1 sekundy aż 14 metrów! – to jest długość trzech zaparkowanych samochodów.


12. Praw fizyki nie da się oszukać. Niechroniony przez karoserię pieszy nie ma żadnych szans w zderzeniu z samochodem!

 

13. Warto pamiętać o elementach odblaskowych. W nocy prze złej pogodzie pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego samochodem z odległości około 20 metrów, jeśli ma na sobie jasne ubranie – 50 metrów, jeżeli ma na sobie elementy odblaskowe – z odległości większej niż 150 metrów!