Zielonogórscy policjanci z sukcesami - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Zielonogórscy policjanci z sukcesami

Data publikacji 29.06.2018

Komendant Miejski Policji w Zielonej Górze mł. insp. Jarosław Tchorowski pogratulował policjantom, którzy w wojewódzkich eliminacjach Turnieju Par Patrolowych „Patrol Roku” zajęli trzecie miejsce. Wkrótce spotka się także z kierownikiem dzielnicowych, który okazał się najlepszy w województwie, a zdobywając pierwsze miejsce zapewnił sobie udział w zawodach na szczeblu centralnym.

26 czerwca br. najlepsi policjanci służby patrolowi rywalizowali ze sobą w lubuskim finale Turnieju Par Patrolowych „Patrol Roku”, który został rozegrany na terenie KPP w Świebodzinie. Mundurowi musieli zmierzyć się z testem wiedzy, strzelaniem sytuacyjnym, udzieleniem pierwszej pomocy, a także musieli pokonać specjalny tor przeszkód. W tym roku najlepsi okazali się policjanci ze Słubic, którzy wraz z kolegami z Żagania reprezentować będą lubuski garnizon w finale ogólnopolskim w Szkole Policji w Słupsku. Policjanci z Zielonej Góry zajęli trzecie miejsce. Zielonogórską Komendę miejska reprezentowali  st. sierż.  Andrzej Moszko i post. Roger Grubecki, który rozpoczął pracę zaledwie 9 miesięcy temu.  

Policjanci ogniwa patrolowo – interwencyjnego to funkcjonariusze służący na tzw. „pierwszej linii”, często pierwsi na miejscu zdarzenia, pierwsi udzielający pomocy ofiarom przestępstw czy wypadków. To właśnie oni patrolują lubuskie ulice, zapewniając bezpieczeństwo społeczeństwu. Muszą wykazywać się wszechstronną wiedzą, aby z pełnym oddaniem, skutecznością i profesjonalizmem służyć obywatelom. Co roku policjanci ogniwa patrolowo – interwencyjnego biorą udział w eliminacjach powiatowych do ogólnopolskich zawodów Turniej Par Patrolowych „Patrol Roku”, w trakcie których wyłaniane są najlepsze drużyny policyjne.

                Natomiast w czwartek /28 czerwca/ w konkursie „Dzielnicowy Roku” wyłonieni zostali najlepsi dzielnicowi oraz kierownik dzielnicowych. Zielonogórscy dzielnicowi zajęli 5 miejsce – st. sierż. Magdalena Tomaszewska i 9 miejsce – mł. asp. Tomasz Leszczuk. Najlepszy okazał się dzielnicowy  z Żagania, a drugi był dzielnicowy ze Słubic. Natomiast najlepszym kierownikiem dzielnicowych województwa lubuskiego został po zaciętej rywalizacji asp. szt. Maciej Chalecki, na co dzień kierownik dzielnicowych I komisariatu Policji w Zielonej Górze.

Finaliści poszczególnych konkursów oprócz pucharów i pamiątkowych dyplomów otrzymali także nagrody pieniężne. Asp. szt. Maciej Chalecki będzie reprezentować Lubuską Policję na etapie ogólnopolskim, który odbędzie się w Szkole Policji w Katowicach.

W czerwcu 2016 roku ruszył program „Dzielnicowy bliżej nas” który akcentuje jeszcze większą aktywność dzielnicowych wśród lokalnej społeczności. Ich codzienna służba oparta jest na rozwiązywaniu rozmaitych spraw. Ich przekrojowość i interdyscyplinarność sprawia, że dzielnicowy to policjant, który posiada wiedzę w każdej dziedzinie. W zależności od przedstawionej przez społeczeństwo problematyki, musi ją odpowiednio zakwalifikować i sprawić, że sprawa zostanie podjęta i skutecznie poprowadzona. To zazwyczaj tzw. „ludzkie sprawy”, które stanowią prozę życia, a które właśnie dzielnicowym przypadają w pierwszej kolejności do realizacji. Oprócz wielu zagadnień prawnych, w wielu momentach dochodzą różnego rodzaju konflikty społeczne pełne emocji, gdzie dzielnicowy jako mediator musi dysponować odpowiednim poziomem empatii, tłumacząc stronom właściwe stanowisko. Stąd w egzaminacyjnych symulacjach znalazło się wiele zagadnień dotyczących komunikacji werbalnej i pozawerbalnej, tworzenia atmosfery życzliwości i pomocy, radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych, czy wskazywania optymalnych rozwiązań etc. Test wiedzy zawierał pytania dotyczące profilaktyki społecznej, zapobiegania przemocy w rodzinie, w tym znaną procedurę „Niebieskie Karty”, rozwiązywanie sytuacji konfliktowych, funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa czy przeciwdziałanie zjawiskom patologii społecznej i demoralizacji nieletnich. Dzielnicowi w ostatnim etapie demonstrowali swe umiejętności i wiedzę dotyczącą udzielenia pierwszej pomocy.

 

 

Opr. na podst. mat. KWP w Gorzowie Wlkp.