Atak w ZK Krzywaniec – policyjne ćwiczenia - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Atak w ZK Krzywaniec – policyjne ćwiczenia

Data publikacji 19.06.2018

W ubiegłym tygodniu zielonogórscy policjanci brali udział w ćwiczeniach sztabowych na terenie Zakładu Karnego w Krzywańcu. W działaniach oprócz policjantów brali udział funkcjonariusze Służby Więziennej oraz strażacy zawodowi i ochotnicy.

 

Jedno z poważniejszych zadań zielonogórskich policjantów to zapobieganie i łagodzenie skutków zdarzeń kryzysowych. Szczególnie w takich sytuacjach niezbędne jest współdziałanie z innymi służbami czy instytucjami. Dzięki organizowanym co pewien czas ćwiczeniom z różnymi scenariuszami, w czasie prawdziwego kryzysu – jak mogliśmy zobaczyć podczas uderzenia orkanu Ksawery w naszym województwie – to współdziałanie przebiega perfekcyjnie.

Scenariusz ćwiczenia zakładał, że Dyżurny KMP w Zielonej Górze telefonicznie otrzymuje informację, że przy bramie głównej Zakładu Karnego w Krzywańcu znajduje się agresywna grupa 4 mężczyzn domagających się wypuszczenia swojego przywódcy. Napastnicy wrzucili na teren ZK petardy i race powodując pożar wieżyczki wartowniczej oraz silne zadymienie w sąsiadującym bloku więziennym. Ponadto w pojeździe, którym przyjechali mężczyźni, wartownik zauważył przedmiot przypominający broń maszynową.

O sytuacji powiadomiony zostaje Komendant Miejski Policji w Zielonej Górze, którego decyzją do natychmiastowych działań skierowana zostaje Nieetatowa Grupa Realizacyjna
KMP w Zielonej Górze oraz inne dostępne siły i środki. Na miejsce przyjeżdżają funkcjonariusze straży pożarnej z KMPSP w Zielonej Górze oraz z OSP Nowogród Bobrz., które ugasiły pożar wieżyczki. W tym samym czasie następuje ewakuacja osadzonych osób z sąsiednich bloków.

Kiedy na miejsce przyjechała Nieetatowa Grupa Realizacyjna KMP w Zielonej Górze jeden z napastników wyciąga z samochodu broń maszynową i zaczyna strzelać w kierunku policjantów. Dowódca NGR-u decyduje o natychmiastowym odparciu zamachu, w wyniku szybkich i skutecznych działań w samochodzie zatrzymane zostają 4 mężczyźni.

Założone cele ćwiczenia zostały osiągnięte, co potwierdza sprawny przebieg akcji, a także opinie obserwatorów i uczestników przedsięwzięcia po jego zakończeniu. Mamy nadzieję, że „zdarzenie kryzysowe” w ZK Krzywaniec pozostanie jedynie ćwiczeniem w sprawnym  współdziałaniu służb.