Pamiętajmy o bezpieczeństwie - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Pamiętajmy o bezpieczeństwie

Data publikacji 29.05.2018

Przed nami kolejny długi weekend, do którego przygotowują się już zielonogórscy policjanci. W związku z tym, że wiele osób będzie chciało wykorzystać piękna pogodę i kilka dni wolnego wyjeżdżając na wypoczynek nad morze lub w góry, nad ich bezpieczeństwem będzie czuwało więcej patroli ruchu drogowego. Prosimy o ostrożność na drogach, przestrzeganie przepisów i nie wsiadanie za kierownicę po alkoholu.

Przy okazji zbliżającego się przedłużonego weekendu, policjanci kolejny raz przypominają kierującym o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego oraz respektowaniu praw innych uczestników ruchu drogowego w tym w szczególności osób pieszych czy rowerzystów tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mundurowi zwracają uwagę na ich bezpieczeństwo, dlatego osoby łamiące przepisy i zagrażające innym mogą się spodziewać surowych konsekwencji – mandatów lub nawet wniosków o ukaranie kierowanych do sądu. 

W związku ze zbliżającymi się wyjazdami przypominamy wszystkim o konieczności zachowania zasad bezpieczeństwa, dostosowaniu prędkości do warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Na drogach będzie więcej patroli policyjnych, które zadbają o bezpieczeństwo podróżujących i wyeliminują z ruchu tzw. „piratów drogowych”, ale już teraz prosimy o cierpliwość, rozsądek za kierownicą i przestrzeganie przepisów oraz szacunek dla innych podróżujących. Osoby znacznie przekraczające prędkość, wykonujące gwałtowne manewry czy zagrażające innym uczestnikom ruchu drogowego mogą się spodziewać zdecydowanej reakcji policjantów. Przestrzegamy również przed wsiadaniem za kierownicę po alkoholu!

Przypominamy kierującym, którzy będą podróżować trasą S3 o utrudnieniach związanych z budową drogi ekspresowej. Kierujących, którzy będą podróżować krajową „trójką” prosimy o cierpliwość, dostosowanie prędkości do natężenia ruchu i przestrzeganie ograniczeń prędkości. Wszystkim kierującym radzimy przed wyjazdem zaplanować sobie dokładnie podróż, sprawdzić w których miejscach napotkamy utrudnienia i w miarę możliwości wybierać drogi alternatywne o mniejszym natężeniu ruchu.

Pamiętajmy też, aby zaplanować odpoczynek, szczególnie gdy podróżujemy z dziećmi lub podczas upałów, a także zabrać ze sobą wodę. Jeśli mamy problemy ze zdrowiem, ciśnieniem lub bardzo męczą nas upały, radzimy wyjeżdżać wcześnie rano lub późnym wieczorem, gdy temperatura trochę spadnie.

Bardzo prosimy wszystkich kierujących o ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do panujących warunków atmosferycznych. Zwróćmy uwagę, również na oślepiające słońce, które może utrudniać widoczność i koncentrację, a jeśli z jakiegoś względu mamy utrudnioną widoczność, zdejmijmy nogę z gazu. Pamiętajmy również o tym aby dostosować prędkość do natężenia ruchu na drodze, szczególnie w godzinach szczytu nie starajmy się za wszelką cenę wyprzedzać kolejnych aut, bo w ten sposób możemy zaoszczędzić zaledwie kilka sekund, a poprzez gwałtowne manewry stwarzamy niebezpieczeństwo dla nie tylko siebie i innych.