Uwaga oszuści! - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Uwaga oszuści!

Data publikacji 25.05.2018

Oszuści podający się za policjantów ciągle atakują osoby starsze! Dzisiaj dyżurny Policji w Zielonej Górze odebrał już 3 zgłoszenia o próbach wyłudzenia pieniędzy w podobny sposób! Oszuści działający metodą „na wnuczka” próbują zmanipulować i okraść osoby starsze w Zielonej Górze. Tylko w ciągu ostatnich godzin troje zielonogórzan odebrało telefony od oszustów podających się za funkcjonariusza Policji. Po raz kolejny prosimy o ostrożność i nieprzekazywanie pieniędzy osobom obcym.

Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają od nikogo pieniędzy, ani nie informują o prowadzonych działaniach, a jeśli pieniędzy potrzebuje członek naszej rodziny, zadzwońmy do niego sami i sprawdźmy czy tak jest w rzeczywistości.

 

                Dzisiaj w Zielonej Górze policjanci odnotowali trzy próby oszukania osób starszych metodą „na wnuczka”. Tym razem oszuści udają policjantów, którzy prowadzą działania przeciwko... oszustom! Nie dajmy się nabrać na te historie i bądźmy ostrożni

                Działania edukacyjne i informacyjne prowadzone przez policjantów przynoszą zamierzone efekty – zwiększa się świadomość społeczna dotycząca oszustw „na wnuczka” i coraz mniej osób daje się zmanipulować. Bądźmy jednak czujni, nie wierzmy w historie opowiadane przez telefon, a o każdym podejrzanym telefonie powiadamiajmy Policję!            

Pamiętajmy, że oszuści manipulujący seniorami często wykorzystują ich wrażliwość i to, że osoby starsze chcą czuć się potrzebne i gdy ktoś z rodziny potrzebuje pomocy, nie zawahają się pomóc oddając chociażby oszczędności całego życia dla ratowania życia lub zdrowia najbliższych, albo po prostu aby wspomóc w czasie podejmowania ważnej decyzji finansowej np. zakupu mieszkania czy spłaty kredytu. Niestety osoby starsze są podatne na manipulacje i łatwo wierzą w najróżniejsze historie. Pamiętajmy o tym i rozmawiajmy z seniorami w naszej rodzinie.

 

Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon z prośbą o pożyczkę czy przekazanie pieniędzy Policji, prosimy pamiętać o środkach ostrożności:

  1. Nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom obcym.
  2. Potwierdzić informację u innych członków rodziny. Poradzić się znajomych,  rodziny czy policjanta – nr 997.
  3. Nie działać w pośpiechu i  nie podejmować od razu pieniędzy z banku.
  4. Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji należy się rozłączyć i dopiero po przerwaniu połączenia zadzwonić pod bezpłatny numer 997 i poinformować o zaistniałej sytuacji.
  5. O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ – nr alarmowy 997

 

Pamiętajmy, że policjanci nie żądają od nas wpłaty pieniędzy, nie informują przez telefon o prowadzonych przez siebie działaniach, ani też nie angażują osób postronnych w policyjne akcje.