Jeżdżę w pasach bezpieczeństwa - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Jeżdżę w pasach bezpieczeństwa

Zielonogórscy policjanci przyłączyli się do krajowych działań „Pasy bezpieczeństwa”, podczas których, patrole ruchu drogowego będą sprawdzać przestrzeganie przez kierujących przepisów ruchu drogowego i stosowanie się do obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa, jak również przewożenia dzieci w fotelikach.

Policjanci podczas kontroli drogowych szczególną uwagę będą zwracać na zapięte pasy bezpieczeństwa i przewożenie dzieci w specjalnych fotelikach. Celem akcji jest przypomnienie kierowcom o konieczności zapinania pasów i dbałości o bezpieczeństwo najmłodszych, jak również poprawa ogólnego bezpieczeństwa na drogach.           

Poprzez kolejne działania chcemy zmobilizować kierowców do przestrzegania przepisów ruchu drogowego nie tylko podczas zorganizowanych akcji ale przede wszystkim na co dzień. Chcemy przypomnieć także wszystkim kierującym i pasażerom, że jazda z zapiętymi pasami bezpieczeństwa jest obowiązkowa!

            Przypominamy wszystkim kierującym, że za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa zapłacą mandat w wysokości 100 zł, ale też otrzymają 2 punkty karne. Przewożąc pasażera bez zapiętych pasów otrzymają mandat karny w wysokości 100 zł i 4 punkty karne. Natomiast mandat karny w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych kierujący otrzyma za przewożenie dziecka bez fotelika ochronnego.

           

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wykonała pomiary z których wynika, że aż 30% kierowców i pasażerów podróżujących z przodu nie zapina pasów bezpieczeństwa, a wśród pasażerów podróżujących z tyłu aż 53%. Wyniki badań przeprowadzonych w Europie dowiodły, że pasy bezpieczeństwa redukują o blisko 50% ryzyko wystąpienia śmiertelnych i ciężkich obrażeń w wyniku wypadku drogowego.

 

Pasy bezpieczeństwa - Fakty i Mity

MIT

Sceptycy twierdzą, że zapięte pasy mogą uniemożliwić wydostanie się z płonącego pojazdu.

FAKT

Statystyki wypadków wskazują jednak, że jedynie 0,5% wypadków drogowych wiąże się  z pożarem auta.

MIT

Wśród kierujących i pasażerów krąży teoria, że podczas wypadku lepiej wypaść z auta niż być  w nim uwięzionym.

FAKT

Badania wskazują, że w przypadku wyrzucenia ciała przez przednią szybę ryzyko odniesienia ciężkich ran w wypadku jest 25 razy większe. Natomiast ryzyko śmierci jest 6 razy większe.

 

MIT

Wielu kierowców wychodzi z założenia, że po mieście i na krótkich trasach jeździ się wolno.  W związku z tym, w razie wypadku nic im się nie stanie. Zapinanie pasów, w tej sytuacji, jest czynnością zbędną.


FAKT

Nic bardziej mylnego, bowiem przy zderzeniu  z prędkością 50 km/godz. ciało jest wyrzucane  z siedzenia z siłą 1 tony. Przy uderzeniu w stałe elementy samochodu skutki mogą być śmiertelne, również dla pasażera z przodu.

 

MIT

Właściciele aut wyposażonych w poduszki powietrzne żyją natomiast w przeświadczeniu, że to zabezpieczenie jest wystarczające.

 

FAKT

Poduszka powietrzna redukuje ryzyko śmierci  o 50% tylko wtedy, gdy podczas wypadku działa wspólnie z pasami bezpieczeństwa.

 

MIT

Uczestnicy ruchu drogowego, korzystający  z tylnych foteli samochodu, rzadko zapinają pasy bezpieczeństwa (stosuje je średnio około 47% pasażerów). Uważają, że na tylnym siedzeniu jest bezpieczniej.

 

FAKT

Pasażerowie na tylnym siedzeniu są tak samo narażeni na poważne obrażenia jak z osoby siedzące z przodu samochodu. Ponadto, stanowią oni śmiertelne zagrożenie dla podróżujących  z przodu pojazdu.

 

MIT

Wielu przyszłych rodziców myśli, że pasy bezpieczeństwa stanowią zagrożenie dla płodu.

 

FAKT

Podczas wypadku pasy bezpieczeństwa są jedynym urządzeniem, które może uratować życie kobiety w ciąży i jej nienarodzonego dziecka.

 

 

 

 

 

Źródło: http://www.krbrd.gov.pl/