Potrącił pieszą na pasach, bo „nie zdążył zahamować” - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Potrącił pieszą na pasach, bo „nie zdążył zahamować”

Data publikacji 16.04.2018

W miniony piątek (13.04) na ul.Zjednoczenia kierujący Skodą Octavia nie zahamował przed przejściem dla pieszych mimo, że widział samochód zatrzymujący się na pasie obok. Doszło do potracenia pieszej przechodzącej przez jezdnię. Na szczęście pokrzywdzona doznała tylko ogólnych potłuczeń. Policjanci zatrzymali prawo jazdy sprawcy potracenia i skierują wniosek o jego ukaranie do sądu.

 

W ostatnim okresie na drogach zielonogórskiego powiatu mieliśmy wiele potraceń pieszych i rowerzystów.  Mimo wielokrotnych apeli, surowych kar, ryzyka zatrzymania prawa jazdy, a nawet odpowiedzialności karnej – wciąż kierowcy nie pamiętają o konieczności zwolnienia w okolicach przejść i przejazdów dla rowerów.

Kolejne zdarzenie miało miejsce w piątek na ul.Zjednoczenia w Zielonej Górze. Na prawym pasie przed przejściem dla pieszych zatrzymał się prawidłowo samochód osobowy przepuszczając pieszą. Kiedy kobieta była już na drugim pasie jezdni została uderzona przez samochód marki Skoda Octavia. Dzięki uprzejmości jednego ze świadków możemy Państwu zaprezentować nagranie z tego zdarzenia.

Kierujący Skodą Octavia 47-letni mieszkaniec Poznania powiedział policjantom, że zauważył na pasie obok samochód zatrzymujący się przed przejściem dla pieszych. Niestety „nie zdążył” zahamować i uderzył w kobietę znajdującą się na pasach. Poszkodowana to 47-letnia mieszkanka gminy Świdnica. Na szczęście nie została poważnie ranna, doznała ogólnych potłuczeń i zdarzenie zostało zakwalifikowane jako kolizja.   

Zielonogórscy policjanci bardzo surowo traktują takie wykroczenia w ruchu drogowym. W tym przypadku również uznali, że ukaranie mandatem karnym jest niewspółmierne do przewinienia. Wniosek o ukaranie zostanie skierowany do Sądu Rejonowego. Kierującemu policjanci zatrzymali również prawo jazdy.

Do największej liczby potrąceń w Zielonej Górze dochodzi na ulicach: Wojska Polskiego, Wrocławskiej, Sulechowskiej i Al. Kontytucji 3 Maja. Zielonogórscy policjanci w swoich działaniach szczególnym nadzorem obejmują okolice przejść dla pieszych. Kierujący, którzy nie ustępują pierwszeństwa pieszym są karani z całą surowością. W dokumentowaniu zachowań łamiących przepisy uczestników ruchu drogowego policjanci korzystają z kamer i videorejestratorów.

Najsurowiej karani są kierujący, którzy:

  • Nie zatrzymują się przed przejściem dla pieszych,
  • Omijają inne samochody, które zatrzymały się żeby przypuścić pieszych,
  • Rozpoczynają manewr wyprzedzania przed przejściem dla pieszych.

Za popełnienie takich wykroczeń w ruchu drogowym można otrzymać nawet 10 punktów oraz 500 złotych grzywny. Za wyjątkowo niebezpieczne zachowanie może być zatrzymane kierującemu prawo jazdy, a wniosek o ukaranie będzie skierowany do sądu.

Przypominamy również pieszym o zasadach bezpiecznego korzystania z dróg, ostrożności przy przechodzeniu przez jezdnię oraz o tym, że warto mieć na ubraniu elementy odblaskowe zwiększające widoczność. Niestety dość często zdarza się, że piesi przechodzą przez jezdnię w miejscach niedozwolonych lub poirytowani długim oczekiwaniem na przejście (kierowcy rzadko zatrzymują się przed przejściem, żeby przepuścić pieszych) wchodzą nagle pod nadjeżdżający samochód, a wielu takich sytuacjach kierujący nie zdąży zahamować.

Kierujących prosimy o większą ostrożność i zmniejszenie prędkości w rejonach przejść dla pieszych szczególnie tych, gdzie nie ma sygnalizacji świetlnej. Pamiętajmy też, aby ułatwić pieszym przejście przez jezdnię, szczególnie osobom starszym, które nie są już tak sprawne i często mają problemy z poruszaniem się.

Pamiętajmy, że w zderzeniu z samochodem pieszy ma dużo mniejsze szanse!

Ładowanie odtwarzacza...