ŚWIĄTECZNE WYJAZDY! Jedź ostrożnie! - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

ŚWIĄTECZNE WYJAZDY! Jedź ostrożnie!

Data publikacji 29.03.2018

Przed nami Święta Wielkanocne. Wiele osób wyjedzie w podróż aby spędzić ten czas w gronie rodzinnym. Dla zapewnienia bezpieczeństwa w podróży, na drogach w całym kraju pojawi się więcej patroli ruchu drogowego.

Najbliższych kilka dni to czas zwiększonej pracy dla wszystkich zielonogórskich policjantów, którzy będą czuwać nad bezpieczeństwem zarówno w mieście jak i na drogach całego powiatu, szczególnie na drodze krajowej nr 3, która prowadzi z północy na południe kraju i którą jak zwykle będzie podróżowało bardzo dużo osób.

Patrole szczególną uwagę zwrócą na piratów drogowych łamiących przepisy kodeksu drogowego. Policjanci będą mieli do dyspozycji samochody z kamerami, które będą rejestrować wykroczenia popełniane przez kierujących dlatego kierowcy znacznie przekraczający prędkość i zagrażający innym uczestnikom ruchu drogowego mogą się spodziewać nie tylko mandatów i punktów karnych, ale także wniosków o ukaranie do sądu i utraty prawa jazdy.

Jak zwykle policjanci będą bardzo surowi dla nietrzeźwych kierujących. Już teraz przestrzegamy przed siadaniem za kierownicę po alkoholu lub na tzw. „kacu”. W czasie Świąt Wielkanocnych policjanci ruchu drogowego zaplanowali codziennie działania podczas których sprawdzą stan trzeźwości kierujących.

 

Jednocześnie przypominamy, że w  Komendzie Miejskiej Policji i komisariatach w Zielonej Górze oraz w Komisariacie Policji w Sulechowie są już dostępne urządzenia o nazwie AlcoBlow, które służą do badania obecności alkoholu w wydychanym powietrzu.

Dzięki urządzeniu każda osoba, która chciałaby sprawdzić stan trzeźwości może to zrobić samodzielnie i co najważniejsze anonimowo. Zachęcamy wszystkich mieszkańców i osoby goszczące na terenie naszego powiatu do skorzystania z urządzeń w przypadku gdy nie są pewne czy mogą danego dnia prowadzić pojazd.

 

Pamiętajmy, że w tym czasie na drogach w całym kraju będzie większy ruch i przygotujmy się odpowiednio do podróży. Wszystkim kierowcom wyruszającym w świąteczną podróż przypominamy kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa, o których należy pamiętać, aby bezpiecznie dojechać do celu podróży:

 

- wyruszaj trzeźwy i wypoczęty,
- zaplanuj wyjazd odpowiednio wcześnie, aby uniknąć korków,
- sprawdź czy masz przy sobie niezbędne dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny,
ubezpieczenie OC),
- przed wyruszeniem w podróż w porze wieczorowo - nocnej zaplanuj trasę tak, abyś nie musiał zatrzymywać się w miejscach nieznanych, zaciemnionych i ustronnych; korzystaj z uczęszczanych parkingów,
- ładunek przewoź tak, aby nie utrudniał Ci widoczności i komfortu jazdy,
- podczas podróży słuchaj radia, w radiu na bieżąco będą podawane komunikaty o utrudnieniach na drogach,
- zapnij pasy i włącz światła mijana,
- dostosuj prędkość do warunków panujących na drogach i natężenia ruchu,
- szanuj innych uczestników ruchu drogowego.