„spoKREWnieni służbą” - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

„spoKREWnieni służbą”

Data publikacji 09.03.2018

Mobilny punkt poboru krwi stanął dzisiaj, 9 marca 2018r. w godz. 9.00 – 13.00 przed Komendą Miejską Policji w Zielonej Górze. W ten sposób zielonogórscy policjanci kolejny raz przyłączyli się do zbiórki krwi w hołdzie Żołnierzom Wyklętym i oddali honorowo krew, aby podzielić się tym co najcenniejsze – krwią, która ratuje życie. W ten wyjątkowy sposób policjanci postanowili uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych. Do policjantów dołączyli także uczniowie klasy mundurowej z Liceum Ogólnokształcącego w Czerwieńsku.

3 lutego 2011 roku Sejm RP ustanowił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ogólnopolska akcja „spoKREWnieni służbą”, nad którą patronat objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji ma właśnie na celu upamiętnienie i oddanie hołdu bohaterom antykomunistycznego podziemia.

„spoKREWnieni służbą” - ta ogólnopolska akcja została zorganizowana w hołdzie Żołnierzom Wyklętym, ale także aby zwrócić uwagę na potrzeby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz zachęcić kolejne osoby do oddawania krwi na rzecz osób potrzebujących. Zielonogórscy policjanci poprzez udział i organizację zbiórek krwi chcą zaakcentować to, że są gotowi ratować życie nie tylko poprzez codzienną służbę, ale także oddając honorowo krew, do czego wszystkich zachęcają.

Policjanci, którzy oddali dzisiaj krew, to zarówno osoby robiące to regularnie i mające status tzw. Honorowych Dawców Krwi jak i ci, którzy krew oddali po raz pierwszy. Wśród dzisiejszych dawców pojawiły się także osoby, które robią to tylko okazyjnie. Do policjantów, którzy wzięli udział w akcji dołączyli także mieszkańcy Zielonej Góry, którzy słysząc o akcji postanowili wziąć w niej udział i jak sami mówili: „zrobić coś dla innych”.

Dobry przykład swoim podwładnym dali Dowódca Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji KWP w Gorzowie Wlkp. mł. insp. Sławomir Łukaszewicz i jego zastępca podinsp. Ireneusz Kapłon, którzy także oddali krew podczas dzisiejszej akcji.

Oprócz policjantów do zbiórki krwi włączyli się także uczniowie klas mundurowych z Liceum Ogólnokształcącego w Czerwieńsku. Młodzież przyjechała z opiekunami – dyrektorem szkoły panem Markiem Olczykiem i nauczycielem klasy policyjnej mł. insp. w stanie spoczynku, Piotrem Puchałą.

Do akcji zgłosiło się ponad 30 osób, ale po wypełnieniu ankiety i przeprowadzonych badaniach, ostatecznie zakwalifikowane zostały 24 osoby. W ramach akcji „spoKREWnieni służbą” zebrano w sumie 10,8 litra krwi.