Działania „Trzeźwy Kierowca” - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Działania „Trzeźwy Kierowca”

Data publikacji 19.02.2018

Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego już od kilku lat prowadzą działania „TRZEŹWY KIEROWCA”, które spotykają się z coraz większą aprobatą społeczną i dają także wymierne efekty – coraz mniej kierujących decyduje się na jazdę po alkoholu. Wyniki dzisiejszych kontroli, to te najbardziej pożądane - podczas porannych działań nie zatrzymano żadnego kierującego po alkoholu.

To najprawdopodobniej częstotliwość prowadzonych działań oraz zaostrzenie przepisów dotyczących karania nietrzeźwych kierowców spowodowały, że kierujący jadący rano do pracy coraz rzadziej siadają za kierownicę po alkoholu. Tak było też dzisiaj, na ul. Botanicznej i Nowojędrzychowskiej, gdzie policjanci przeprowadzili kontrole stanu trzeźwości kierujących.

Mieszkańcy Zielonej Góry zdążyli się już przyzwyczaić do policyjnych działań „Trzeźwy Poranek”, a akcja ta spotyka się z dużym zrozumieniem i coraz większą aprobatą mieszkańców świadomych tego, że policjanci dbają aby Zielona Góra była bezpiecznym miastem, wolnym o patologii jaką jest kierowanie po alkoholu. Działania „Trzeźwy Kierowca” są podejmowane nie tylko na terenie miasta, ale także powiatu zielonogórskiego m.in. w Sulechowie, Czerwieńsku, Świdnicy, Kargowej, Trzebiechowie czy Babimoście.

Wartym podkreślenia jest także fakt, że prowadzone na terenie powiatu zielonogórskiego w ciągu ostatnich kilku lat działania policjantów ruchu drogowego dają wymierne efekty. Coraz rzadziej zdarza się, że policjanci podczas działań zatrzymują kierujących, którzy wsiedli za kierownicę po alkoholu.  W 2016 roku policjanci przeprowadzili 161883 kontroli stanu trzeźwości i zatrzymali 444 osoby kierujące po alkoholu. Natomiast w 2017 roku przy 161886 kontrolach stanu trzeźwości zatrzymano 288 kierujących po alkoholu. Dla porównania w roku 2013 tych kontroli było 78684, a kierujących po alkoholu 848, czyli kontroli drogowych było o połowę mniej, natomiast liczba kierujących była prawie trzykrotnie wyższa!

 Wzrost świadomości społecznej na temat konsekwencji kierowania po alkoholu, to z  pewnością zasługa zarówno zaostrzenia przepisów dotyczących odpowiedzialności karnej, ale także intensywnych policyjnych działań oraz propagowania tych działań w mediach.