STAŁY PUNKT KONTROLI AUTOBUSÓW - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

STAŁY PUNKT KONTROLI AUTOBUSÓW

Data publikacji 09.02.2018

Zbliża się okres zimowych ferii oraz wyjazdów organizowanych dla dzieci i młodzieży. Zielonogórscy policjanci od soboty 10.02 do niedzieli 25.02 po raz kolejny uruchamiają STAŁY PUNKT KONTROLI AUTOBUSÓW w godzinach 7.00 – 9.00 na pętli MZK przy ul.Wrocławskiej.

Transport dzieci i młodzieży do miejsc wypoczynku oraz różne wyjazdy jest ważnym aspektem bezpieczeństwa. Organizatorzy już od wielu lat muszą się liczyć z koniecznością kontroli autobusu przez Policję lub Inspekcję Transportu Drogowego. Wiedzą o tym również przewoźnicy podstawiający autokary na wyjazdy.

Organizator wyjazdu powinien zobowiązać wynajętego przewoźnika, aby autobus wraz z tym kierowcą, który będzie jechał w trasę pojechał na ten punkt kontroli przed przyjazdem na miejsce zbiórki. Po kontroli zostanie wydany protokół zaświadczający dopuszczenie pojazdu do przewozu dzieci. Taki protokół pokontrolny kierowca powinien mieć przy sobie aby okazać go organizatorowi przed wyjazdem grupy.

         Podczas całego roku zielonogórscy policjanci kontrolują autobusy i busy przewożące grupy osób, nie tylko dzieci i młodzież, również dorosłych. W okresie wakacji i zimowych ferii takich zgłoszeń jest znacznie więcej. Dlatego w celu usprawnienia wyjazdów i skrócenia czasu oczekiwania na kontrolę w okresie ferii zimowych od 10.02.2018r. (sobota) do 25.02.2018r. (niedziela) uruchomiony zostaje STAŁY PUNKT KONTROLI AUTOBUSÓW codziennie w godzinach 7.00 – 9.00 od poniedziałku do piątku na pętli MZK przy ul.Wrocławskiej. Dyżurować tam będą policjanci oraz inspektorzy ITD.

 

Kontrola przeprowadzana przez policjantów jest bardzo szczegółowa i dotyczy zarówno stanu technicznego, odpowiedniego oznakowania autobusu oraz stanu trzeźwości i uprawnień kierowcy.

 

Niezbędnymi elementami wyposażenia każdego autobusu są:

- gaśnica;

- apteczka;

- tabliczka oznaczająca, że pojazdem podróżuje zorganizowana grupa dzieci lub młodzieży do lat 18 (żółta kwadratowa tablica z czarnym rysunkiem dzieci) – w przypadku „gimbusów” tabliczka z napisem „autobus szkolny”;

- oznaczenie na zewnątrz autobusu – liczba miejsc;

 

Kontrolując stan techniczny pojazdu policjanci sprawdzają:

- sprawność hamulców;

- układ kierowniczy

- stan opon;

- osie, koła, zawieszenie;

- widoczność;

- ważność badań technicznych;

- światła;

- wycieki paliwa i oleju;

- wyjścia awaryjne z autobusu (drzwi autobusu muszą być otwierane również z zewnątrz).

 

Poza stałym punktem kontroli nadal obowiązują te same zasady zgłaszania kontroli autokaru:

 

Organizatorzy wyjazdu, opiekunowie czy rodzice, którzy chcieliby aby policjanci skontrolowali stan techniczny autobusu wyjeżdżającego z dziećmi czy młodzieżą,  mogą zgłosić taką prośbę pod nr telefonu 997, 68 4762411 lub 68 4762412.

 

Prosimy o informację możliwie jak najwcześniej kiedy tylko zostanie ustalony termin wyjazdu (co najmniej dwa dni wcześniej przed terminem). Należy podać miejsce, dzień i godzinę oraz cel wyjazdu.

 

Najlepiej umówić kontrolę na pół godziny wcześniej przed planowanym odjazdem – organizator wyjazdu powinien zobowiązać przewoźnika do wcześniejszego podstawienia autobusu.