Nie wpuszczajmy obcych do mieszkań - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Nie wpuszczajmy obcych do mieszkań

Data publikacji 04.12.2017

Zielonogórscy policjanci po raz kolejny przypominają o ostrożności i przestrzegają przed wpuszczaniem osób obcych do domów. Po raz kolejny dali o sobie znać złodzieje, którzy podstępem weszli do mieszkania i okradli starszą kobietę. Policjanci poszukują sprawców.

Policjanci z Komisariatu II Policji w Zielonej Górze przyjęli zgłoszenie o kradzieży pieniędzy przez dwie nieznane kobiety, które pod pretekstem pozostawienia wiadomości dla sąsiadki, weszły do mieszkania i okradły 83-letnią zielonogórzankę. Do zdarzenia doszło w piątek, 1 grudnia na jednym z zielonogórskich osiedli.

Jak opowiedziała policjantom pokrzywdzona 83-latka, po powrocie ze sklepu do domu usłyszała dzwonek do drzwi. Za drzwiami stała kobieta, która poprosiła o pożyczenie długopisu i wpuszczenie do mieszkania. Starszej kobiecie wyjaśniła, że chciała zostawić kartkę dla sąsiadki, której teraz nie ma w domu. Ponadto poprosiła 83-latkę, aby ta napisała tę kartkę, ponieważ ona nie jest polką i niezbyt dobrze pisze po polsku. 830-latka spełniła tę prośbę i gdy nieznajoma kobieta szła do wyjścia, nagle w przedpokoju pojawiła się inna kobieta, oferując starszej pani do kupienia pościel. Po chwili obie kobiety wyszły, a niczego nie podejrzewająca 83-latka wróciła do swoich codziennych zajęć.

Następnego dnia starsza pani odebrała emeryturę i chcąc odłożyć część pieniędzy poszła do barku w którym trzymała oszczędności i biżuterię. Okazało się, że po pieniądzach i biżuterii nie ma śladu. Z szafki zniknęło 3000 zł oraz złota biżuteria. O zdarzeniu 83-latka poinformowała policjantów z II komisariatu, którzy ustalają wszystkie okoliczności tego zdarzenia i rysopisy sprawców kradzieży. Kobieta wyceniła wartość skradzionych przedmiotów i pieniędzy na ponad 6 tys. zł.

            Przestrzegamy przede wszystkim osoby starsze przed wpuszczaniem do mieszkań osób nam nieznanych. Pamiętajmy, że przestępcy tacy jak oszuści czy złodzieje chętnie typują na swoje ofiary osoby starsze lub samotne, którymi łatwiej jest manipulować i  przekonać, żeby pod byle pretekstem wpuściły do mieszkania nieznajomych.

            Złodzieje i oszuści używają różnych argumentów jako pretekstu aby dostać się do mieszkania. Po wejściu do środka oszuści próbują odwrócić naszą uwagę i w tym czasie niepostrzeżenie zajrzeć do szafki w poszukiwaniu pieniędzy, biżuterii czy innych wartościowych przedmiotów. Czasami chcą też rozmienić banknoty o wysokim nominale, a potencjalna, nieświadoma podstępu ofiara, spełniając ich prośbę sama wskazuje miejsce w którym przechowuje pieniądze.

 

Pamiętajmy:

- Zwróćmy uwagę na osoby obce na naszym osiedlu, w bloku czy klatce schodowej. Przed wejściem do domu mogą one obserwować zwłaszcza osoby starsze.

- Nie powinniśmy wpuszczać do domu nieznajomych osób i nie przekazywać obcym pieniędzy. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast  poinformować Policję.

- Złodzieje czy oszuści ogarnięci chęcią uzyskania pieniędzy nie cofną się przed żadnym sposobem ich zdobycia i bardzo często żerują na uczuciach starszych wrażliwych osób.