Aktualności

Ponad 10 litrów krwi zebrane w 2 edycji „Oddajemy Krew na Święta”

Data publikacji 01.12.2017

Zielonogórscy policjanci po raz kolejny zorganizowali akcję zbiórki krwi. W 2 edycji „Oddajemy krew na Święta” zebrano 10,8 litrów krwi od 24 dawców. Oprócz policjantów dawcami byli też uczniowie LO w Czerwieńsku oraz mieszkańcy Zielonej Góry.

 

Wielu zielonogórskich policjantów oddaje honorowo krew. Wielokrotnie biorą również udział w akcjach organizowanych dla dawców krwi czy dawców szpiku kostnego. Zielonogórski  policjant asp. Adam Stankiewicz właśnie po takiej akcji został dawcą szpiku kostnego dla młodej kobiety z Finlandii chorej na białaczkę.  

 

Policyjni honorowi dawcy w Zielonej Górze zrzeszeni są w Klubie Honorowych Dawców Krwi PCK Policja Zielona Góra działającym od 1983 roku. Obecnie klub zrzesza 25 członków, w tym jedną policjantkę.

 

Już kilkudziesięciu z policjantów działających w przeszłości i obecnie w klubie HDK zostało uhonorowanych przez Zarząd Okręgowy PCK w Zielonej Górze odznaką „Zasłużony honorowy dawca krwi”. Nie są to jedyne wyróżnienia i odznaczenia za najpiękniejszy dar humanitarny - bezinteresowne, długoletnie oddawanie krwi. Wielu z policyjnych dawców otrzymuje również krzyże zasługi oraz inne odznaczenia państwowe. 

 

Zielonogórscy policjanci w ubiegłym roku przed świętami z inicjatywy Komendanta Miejskiego Policji w Zielonej Górze podinsp. Piotra Fabijańskiego zorganizowali pierwszą akcję honorowego oddawania krwi pn. „Oddajemy krew na Święta” aby podzielić się tym co najcenniejsze – krwią, która ratuje życie.

 

Pierwsza tego rodzaju akcja przed Komendą Miejską Policji w Zielonej Górze została zorganizowana pod koniec września 2016 roku, a miała na celu zwrócenie uwagi na potrzeby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, a także zaakcentowanie tego, że policjanci ratują życie nie tylko poprzez codzienną służbę, ale także oddając honorowo krew.

 

Kalendarium akcji zielonogórskich policjantów:

28 września 2016r. zebrano 12 litrów krwi

1 grudnia 2016r. zebrano 8 litrów krwi („Oddajemy krew na święta”)

10 marca 2017r. zebrano 6 litrów krwi („spoKREWnieni służbą”)

1 grudnia 2017r. zebrano 10,8 litrów krwi („Oddajemy krew na święta”)