Aktualności

Kolejny sukces zielonogórskich policjantów w walce z oszustami działającymi metodą „na wnuczka”

Data publikacji 14.11.2017

Zielonogórscy kryminalni ustalili tożsamość i zatrzymali mężczyznę zamieszanego w co najmniej kilka oszustw metodą „na wnuczka”. Mężczyzna został zatrzymany na terenie Poznania. Przyznał się także do innych oszustw na terenie kraju. Sąd Rejonowy w Zielonej Górze aresztował go na 3 miesiące.

                Policjanci w całym kraju mają coraz więcej sukcesów w zatrzymywaniu oszustów działających metodą „na wnuczka”. Podobnie policjanci z Zielonej Góry, którzy mają na swoim koncie kilkanaście osób zatrzymanych, a kilka także aresztowanych w związku z takimi przestępstwami. Zatrzymaniem i aresztowaniem na 3 miesiące kolejnego oszusta zakończyła się sprawa prowadzona w ciągu ostatnich dni przez zielonogórskich kryminalnych.

                Pomimo tego, że policjanci od wielu już lat zajmują się działaniami profilaktycznymi i edukują seniorów jak nie dać się oszukać metodą „na wnuczka”, dalej znajdują się osoby, które ulegają manipulacji stosowanej przez przestępców i są skłonne przekazać im swoje pieniądze, stanowiące często oszczędności całego życia. Przestępcy więc dalej próbują i zdarza się niestety, że osiągają swój cel – wyłudzają znaczne sumy pieniędzy od osób starszych. Podobne zdarzenia miały miejsce w ciągu ostatnich kilku tygodni na terenie powiatu zielonogórskiego.

                17 października w Zielonej Górze, 26 października w Czerwieńsku i dzień później w Sulechowie, oszuści wyłudzili od kilku do kilkunastu tysięcy złotych od osób starszych, pod pretekstem pomocy członkom rodziny. Zielonogórscy kryminalni podjęli bardzo szybko działania operacyjne, żeby namierzyć i zatrzymać sprawców. Dokładna analiza zdarzeń, a także zastosowane środki techniczne i doświadczenie policjantów w rozpracowywaniu tego typu spraw doprowadziło do zatrzymania 26-letniego mężczyzny, który  przebywał w jednym z hoteli na terenie Poznania. 26-latek był zaskoczony zatrzymaniem.  W rozmowie z policjantami przyznał się do oszustw na terenie Zielonej Góry, a w trakcie prowadzonych czynności procesowych okazało się, że jest także sprawcą podobnych zdarzeń na terenie Poznania (6 listopada br.) i Szczecina (8 listopada br.).

                Zatrzymanego mężczyznę policjanci przewieźli do komendy miejskiej w Zielonej Górze, gdzie został przesłuchany. W sumie usłyszał siedem zarzutów oszustw, których dokonał na terenie powiatu zielonogórskiego i nowosolskiego oraz w Poznaniu i Szczecinie. Mężczyzna wyłudził łącznie od seniorów ok. 126 tys. zł. W trakcie prowadzonego postępowania okazało się, że brał udział także w próbie oszustwa z dnia 30 października, które dzięki czujności pracownika banku zostało udaremnione przez policjantów kryminalnych, za co funkcjonariusze otrzymali podziękowania od niedoszłej ofiary.

                26-latek przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje karę od 6 miesięcy do nawet 8 lat pozbawienia wolności. Prokurator Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze wystąpił z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie, a Sąd Rejonowy w Zielonej Górze przychylając się do wniosku zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla oszusta. Policjanci będą sprawdzać czy mężczyzna nie ma na swoim koncie także innych podobnych przestępstw.