Zabezpieczenie meczu żużlowego - było spokojnie i bezpiecznie - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Zabezpieczenie meczu żużlowego - było spokojnie i bezpiecznie

Data publikacji 11.09.2017

Komendant Miejski Policji w Zielonej Górze podinsp. Piotr Fabijański osobiście dowodził zabezpieczeniem meczu żużlowego pomiędzy drużynami eKantor.pl Falubaz, a Fogo Unia Leszno. Pomimo tego, że impreza zakwalifikowana została jako mecz o podwyższonym ryzyku, przebiegła spokojnie, w atmosferze sportowej rywalizacji, a policjanci nie odnotowali żadnych incydentów, co niewątpliwie jest zasługą doskonałej organizacji, rozpoznania i koordynacji policyjnych działań, a także doświadczenia w zabezpieczaniu takich imprez.

                Miniony weekend stanowił ogromne wyzwanie dla zielonogórskich policjantów, ponieważ mieli za zadanie zabezpieczyć dwie duże imprezy: zakończenie Winobrania i mecz żużlowy zakwalifikowany jako impreza o podwyższonym ryzyku.  Dowódcą obydwu przedsięwzięć był Komendant Miejski Policji w Zielonej Górze podinsp. Piotr Fabijański. Obydwie imprezy, zgodnie z przewidywaniami policjantów zgromadziły ogromną liczbę mieszkańców i osób przyjezdnych. Na meczu żużlowym pojawiło się ponad 10 tys. osób, a wszystkie imprezy odbywające się w winobraniową sobotę mogły zgromadzić nawet 50 tys. uczestników. Zabezpieczenie tak dużych przedsięwzięć wymagało ze strony zielonogórskiej policji ogromnego nakładu sił i środków, dlatego satysfakcja jest tym większa, bo wszystkie imprezy przebiegły bez zakłóceń i były bezpieczne dla ich uczestników.  

Policyjne działania rozpoczęły się już na kilka godzin przed meczem odprawą do służby, gdzie rozdzielono zadania dla poszczególnych patroli, sprawdzono sprzęt. Przekazano ostatnie uwagi, wymieniono informacje i polecenia. Podczas narady osoby odpowiedzialne za zabezpieczenie poszczególnych miejsc i odcinków wymieniały istotne uwagi dotyczące odpowiedniego dyslokowania sił i środków, tak aby nie dopuścić do zdarzeń z udziałem kibiców drużyn przeciwnych. Zielonogórscy policjanci byli bardzo dobrze przygotowani, ponieważ mają ogromne doświadczenie w zabezpieczaniu tego typu imprez w tym także takich jak ta, imprez podwyższonego ryzyka, gdzie zaangażowane są jeszcze większe siły i środki policyjne niż w przypadku zwykłego meczu. W związku z tym, że niedzielny mecz został zakwalifikowany jako impreza podwyższonego ryzyka, nałożyło to na organizatora konieczność zapewnienia większych sił ochrony. Była to również informacja dla Policji, że do służby związanej z imprezą należy skierować więcej patroli.

W zabezpieczeniu meczu brało udział 150 policjantów różnych pionów: służby patrolowej, ruchu drogowego,  Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji oraz policyjni przewodnicy z psami służbowymi, a także policjanci kryminalni. Zarówno przed jak i po meczu policjanci nie odnotowali żadnych incydentów, a kibice obydwu drużyn bez problemu podporządkowywali się poleceniom policjantów.

To zabezpieczenie, to ponowny sprawdzian koordynacji, zorganizowania i dyslokacji służb, który dał kolejne doświadczenia zarówno osobom dowodzącym zabezpieczeniem poszczególnych odcinków jak i policjantom będącym w służbie. Natomiast dla mieszkańców i kibiców było to także doświadczenie oraz lekcja cierpliwości chociażby przy wjeździe i wyjeździe z miasta. Policjanci chcieliby, aby w przyszłości wszystkie mecze przebiegały tak spokojnie w atmosferze spotkań rodzinnych i sportowej rywalizacji.