WINOBRANIE – podsumowanie policyjnych działań - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

WINOBRANIE – podsumowanie policyjnych działań

Data publikacji 08.09.2017

Za nami 6 dni tegorocznego Winobrania. Ponad 100 policjantów w patrolach pieszych, zmotoryzowanych i rowerowych codziennie pilnuje porządku na ulicach miasta. Było bezpiecznie, nie odnotowaliśmy żadnych poważnych zdarzeń kryminalnych.

 

Codziennie do służb winobraniowych kierowanych jest ponad 100 policjantów. Zielonogórskich stróżów prawa wspomagają policjanci z sąsiednich powiatów oraz słuchacze Szkoły Policji w Katowicach. Miasto Zielona Góra opłaciło patrole dodatkowe podczas Dni Zielonej Góry – policjanci pełnią je w czasie wolnym od swojej służby. Mieszkańcy miasta widzą jedynie patrole mundurowe, jednak jak co roku policjanci pełnią również służby w patrolach operacyjnych.

Policyjne patrole są widoczne i dzięki tak dużej liczbie policjantów w mieście nie doszło dotychczas do żadnych poważnych zdarzeń kryminalnych oraz do poważnych zakłóceń porządku. Policjanci głównie z własnej inicjatywy podejmują interwencje wobec osób, które zachowują się niewłaściwie i popełniają wykroczenia porządkowe. Co nie jest szczególnie wyjątkowe - prawie wszystkie interwencje dotyczą sytuacji, gdzie istotną rolę odgrywa spożyty alkohol.

         W Komendzie Miejskiej Policji powołany został specjalny Sztab Winobraniowy – stanowisko dowodzenia patrolami przypisanymi do służb winobraniowych. Bezpośrednio na to stanowisko kierowane są wszystkie połączenia z telefonu alarmowego jeśli zgłoszenie dotyczy wydarzenia w centrum miasta. Skraca to znacznie czas reakcji policjantów na zdarzenie i pozwala szybciej kierować patrole w miejsce gdzie obecność policji jest potrzebna.

 

 

Podsumowanie policyjnych działań:

4 – 7 września 2017r.

 

przeprowadzone interwencje - 186

ujawniono wykroczeń: - 305

zatrzymane osoby poszukiwane - 3

zatrzymane osoby nietrzeźwe: - 12

sporządzono wnioski o ukaranie do Sądu – 15

pouczono - 108 osób

nałożono mandaty karne – 182 na kwotę 17.390 zł

skontrolowano - 91 pojazdów