Zadbajmy o bezpieczny weekend na drogach - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Zadbajmy o bezpieczny weekend na drogach

Data publikacji 11.08.2017

Zielonogórscy policjanci już od dzisiejszego popołudnia przez cały długi weekend na drogach naszego powiatu będą dbali o bezpieczeństwo podróżujących. Szczególnie surowi będą dla nietrzeźwych za kierownicą oraz dla tych, którzy swoją brawurową jazdą stwarzają zagrożenie.

 

Zielonogórscy policjanci - zarówno ruchu drogowego jak i innych służb – jak zwykle nie odpoczywają w długi weekend. To właśnie w takich dniach pracujemy szczególnie intensywnie żeby mieszkańcy naszego powiatu i goście mogli wypoczywać i podróżować bezpiecznie.

Apelujemy o ostrożną i rozważną jazdę – tym bardziej, że weekend to także czas zwiększonej liczby podróży wakacyjnych. Warunki pogodowe także mogą powodować utrudnienia. W czasie podróży możemy być oślepieni przez ostre słońce lub jechać po śliskiej nawierzchni i przy słabej widoczności w czasie deszczu. Pieszym przypominamy o ODBLASKOWYCH ELEMENTACH. 

Policyjne patrole obecne są w większej liczbie na drogach naszego powiatu już od dzisiejszego popołudnia aż do wtorkowego późnego wieczora. Będą kontrolować nie tylko stan trzeźwości kierujących. Szczególną uwagę zwrócą na tych, którzy swoją brawurową, szybką jazdą i niebezpiecznymi manewrami stwarzają zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Oprócz mandatów i punktów karnych za rażące złamanie przepisów ruchu drogowego policjanci mogą również zatrzymać prawo jazdy.

ZADBAJMY WSZYSCY ABY TEN WEEKEND UPŁYNĄŁ BEZPIECZNIE.

 

Przypominamy:

- prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających ( powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi ) jest zagrożone karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2,
- prowadzenie innego pojazdu w stanie nietrzeźwości jest zagrożone karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

W obu tych przypadkach może zostać orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.   

- kierowanie pojazdem po użyciu alkoholu zagrożone jest karą grzywny lub aresztu – zostaje także orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

 

 KIEROWCO!

Przypominamy jednak wszystkim planującym weekendowe wyjazdy o podstawowych zasadach, które pozwolą bezpiecznie dojechać do celu podróży:

- wyruszaj trzeźwy i wypoczęty;
- zaplanuj wyjazd odpowiednio wcześnie, aby uniknąć korków;
- sprawdź czy masz przy sobie niezbędne dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC);
- przed wyruszeniem w podróż w porze wieczorowo - nocnej zaplanuj trasę tak, abyś nie musiał zatrzymywać się w miejscach nieznanych, zaciemnionych i ustronnych;
- korzystaj z uczęszczanych parkingów;
- ładunek przewoź tak , aby nie utrudniał Ci widoczności i komfortu jazdy;
- zapnij pasy i włącz światła mijana;
- nie zostawiaj samochodu z włączonym silnikiem, zawsze wyjmuj kluczyk ze stacyjki;
- podczas podróży słuchaj radia, w radiu na bieżąco będą podawane komunikaty o utrudnieniach na drogach;
- wychodząc z samochodu sprawdź czy zamknąłeś szyby i drzwi oraz uruchom system alarmowy;
- nie zatrzymuj się od razu, gdy ktoś sygnalizuje, że z Twoim samochodem dzieje się coś złego; odjedź w bezpieczne miejsce i tam sprawdź co się stało;
- parkuj samochód na parkingach strzeżonych. Jeżeli nie ma takiej możliwości to:
- zaparkuj samochód w widocznym, dobrze oświetlonym miejscu;
- nie pozostawiaj w samochodzie wartościowych przedmiotów oraz dokumentów i pieniędzy;
- nie zabieraj „na stopa” osób nie wzbudzających Twojego zaufania;
- zadbaj o skuteczne zabezpieczenie samochodu – zainstaluj w swoim pojeździe elektroniczne i mechaniczne urządzenia alarmowe;
- dostosuj prędkość do warunków panujących na drogach.