EGZAMINY NA PIERWSZE „PRAWO JAZDY” - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

EGZAMINY NA PIERWSZE „PRAWO JAZDY”

Data publikacji 04.07.2017

W czerwcu br. policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Zielonej Górze zostali zaproszeni przez Dyrekcje Szkół Podstawowych do przeprowadzenia egzaminów na kartę rowerową. Do części praktycznej przystąpili uczniowie w wieku 10 lat, którzy zdali z wynikiem pozytywnym część teoretyczną egzaminu.

Egzamin na kartę rowerową to pierwszy egzamin w życiu uprawniający do poruszania się po drogach.  Przygotowania do tego sprawdzianu trwały przez cały rok szkolny i były prowadzone przez nauczycieli w szkołach. Rodzice małych rowerzystów także mieli możliwość poćwiczenia ze swoimi pociechami na specjalnie przygotowanym torze.  

Podczas spotkań z dziećmi policjanci uświadamiali uczniów jak ważne jest posiadanie uprawnień do kierowania rowerem. Podczas egzaminów funkcjonariusze sprawdzili umiejętność jazdy na rowerze każdego z uczniów. Weryfikowali zdolność właściwej reakcji na znaki i sygnały drogowe, prawidłowe wykonywanie manewrów na drodze - skrętu w prawo i w lewo, zmiany kierunku jazdy, upewniania się co do możliwości kontynuowania jazdy na skrzyżowaniu.

Niestety zdarzały się przypadki, w których dzieci nie opanowały wystarczająco umiejętności jazdy na rowerze. Miały problem z ruszaniem z miejsca na płaskim terenie, utrzymaniem równowagi na rowerze, ale i stosowaniem się do występujących znaków drogowych, dlatego prosimy rodziców, aby ćwiczyli z dziećmi jazdę na rowerze oraz rozmawiali o obowiązujących przepisach ruchu drogowego i postanowieniach wynikających ze znaków i sygnałów drogowych. Pamiętajmy, że elementy te mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo naszych dzieci oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego.

 

 

 

kom. Katarzyna Świerkowska-Teska