Policjanci kontrolują autokary i busy - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Policjanci kontrolują autokary i busy

Data publikacji 28.06.2017

Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego kontrolują codziennie od kilku do nawet kilkunastu autokarów wyjeżdżających na wycieczki z dziećmi i młodzieżą. Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie, prosimy wszystkich chętnych do przeprowadzenia kontroli autobusów przez policjantów o zgłaszanie tego co najmniej dzień wcześniej pod numerem 997.

Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego otrzymują w ostatnim czasie bardzo dużo zgłoszeń od rodziców i opiekunów, którzy proszą o sprawdzenie stanu autobusów przewożących dzieci i młodzież na wycieczki czy letni wypoczynek. Dziennie jest to od kilku do nawet kilkunastu kontroli, podczas których policjanci sprawdzają stan techniczny pojazdów, ale zwracają też szczególną uwagę na stan trzeźwości kierowców. Kontrola przeprowadzana przez policjantów jest bardzo szczegółowa i dotyczy zarówno stanu technicznego, odpowiedniego oznakowania autobusu oraz stanu trzeźwości i uprawnień kierowcy. Po zakończeniu każdej kontroli funkcjonariusze sporządzają specjalny protokół. W przypadku stwierdzenia nieodpowiedniego stanu technicznego autobus nie jest dopuszczany do ruchu.

Taka sytuacja miała niedawno miejsce, wtedy to podczas kontroli autobusu, który miał wyjechać z dziećmi na wycieczkę policjanci stwierdzili nieodpowiednie parametry układu pneumatycznego i nie dopuścili go do dalszej jazdy, jak również zatrzymali dowód rejestracyjny.

Kontrole stanu technicznego autokarów przed wyjazdem stały się coraz powszechniejsze. Opiekunowie i rodzice korzystają z możliwości jakie dają im policjanci i zgłaszają chęć sprawdzenia zarówno pojazdu jak i kierującego, który wyjeżdża na wycieczkę. Takie kontrole organizowane przez policjantów są przeprowadzane w trosce o bezpieczeństwo pasażerów i mają na celu także zobowiązanie przewoźników do dbania o stan technicznych pojazdów, wiedząc, że przed wyjazdem zostaną dokładnie sprawdzone przez policjantów.

Jednak jak wynika z podsumowań takich działań, coraz mniej autobusów jest niesprawnych technicznie. Kontrolujący stwierdzają tylko drobne usterki jak np. niesprawne oświetlenie zewnętrzne. Od pewnego czasu policjanci nie stwierdzili też przypadku jazdy w stanie nietrzeźwości czy też po użyciu alkoholu przez kierującego autobusem.

 

 

Niezbędnymi elementami wyposażenia każdego autobusu są:

- gaśnica

- tabliczka oznaczająca, że pojazdem podróżuje zorganizowana grupa dzieci lub młodzieży do lat 18. (żółta kwadratowa tablica z czarnym rysunkiem dzieci),  w przypadku „gimbusów” tabliczka z napisem „autobus szkolny”.

- apteczka

Kontrolując stan techniczny pojazdu policjanci sprawdzają:

- sprawność hamulców

- stan opon

- ważność badań technicznych

- światła

- ewentualne wycieki oleju

 

Opiekunowie czy rodzice, którzy chcieliby aby policjanci skontrolowali stan techniczny autobusu wyjeżdżającego z dziećmi czy młodzieżą na wycieczkę, mogą zgłosić taką prośbę pod nr telefonu 997. Prosimy o informację na dzień przed planowanym wyjazdem w związku z bardzo dużą ilością zgłoszeń. W zgłoszeniu proszę uwzględnić fakt, że policyjna kontrola może potrwać nawet godzinę.