Likwidacja nielegalnej wytwórni papierosów - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Likwidacja nielegalnej wytwórni papierosów

Data publikacji 27.06.2017

Zielonogórscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej i funkcjonariuszami Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego zlikwidowali nielegalną wytwórnię papierosów. W budynku gdzie wytwarzano papierosy bez akcyzy zatrzymano trzech obywateli Białorusi.

Policjanci z KMP w Zielonej Górze prowadzili operacyjne działania w powiecie krośnieńskim wspólnie z funkcjonariuszami Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej i funkcjonariuszami Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego. W trakcie działań ustalili, że w jednym z budynków mieszkalnych w podkrośnieńskiej wsi znajduje się nielegalna produkcja papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Po wejściu do budynku znaleźli tam pracujące maszyny, kartony pełne papierosów oraz gotowe już paczki papierosów w markowych opakowaniach. Wewnątrz znajdowało się trzech mężczyzn, którzy nie reagowali na polecenia funkcjonariuszy – jak się okazało byli to obywatele Białorusi. Wszyscy trzej zostali zatrzymani. 

W trakcie przeszukania pomieszczeń mundurowi znaleźli ponad 18,5 tys. paczek papierosów w firmowych opakowaniach, 25000 papierosów luzem, trzy maszyny do pakowania papierosów, telefony komórkowe i dokumenty. Paczki papierosów posiadały napisy w języku niemieckim.

Zatrzymanym Białorusinom za naruszenie przepisów kodeksu karno-skarbowego grozi wysoka grzywna. Za pobyt niezgodny z deklarowanym Komendant Placówki Straży Granicznej w Zielonej Górze cofnął cudzoziemcom posiadane wizy. Obywatele Białorusi otrzymali decyzje administracyjne zobowiązujące ich do wyjazdu z Polski. Muszą opuścić Polskę w ciągu 29 dni, a dodatkowo w decyzji orzeczony został również 12-miesięczny zakaz wjazdu na terytorium RP.

Wartość zatrzymanego towaru to ponad 270 tys. Uszczuplony podatek akcyzowy to ponad 340 tys. zł, natomiast uszczuplony podatek VAT to 95 tys. zł. Okazało się również, iż wszyscy trzej Białorusini przebywają w Polsce nielegalnie. Zatrzymane wyroby tytoniowe oraz maszyny zostały zabezpieczone przez funkcjonariuszy Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego, którzy będą prowadzić postępowanie w tej sprawie.

Ładowanie odtwarzacza...