Rowerzystka potrącona na pasach - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Rowerzystka potrącona na pasach

Data publikacji 22.06.2017

Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego zatrzymali prawo jazdy kierującemu, który ominął samochód ciężarowy stojący przed wyznaczonym przejściem i przejazdem rowerowym, po czym potrącił jadącą prawidłowo rowerzystkę. Kierujący za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem.

                Do zdarzenia doszło we wtorek /20.06/ ok. godz. 17.30, w Zielonej Górze na Trasie Północnej. Jak ustalili policjanci, kierujący VW Touranem 62-letni mieszkaniec Zielonej Góry, nie zatrzymał się przed przejściem i przejazdem rowerowym, omijając samochód ciężarowy, który zatrzymał się, aby przepuścić rowerzystkę. W wyniku niezachowania przez kierującego szczególnej ostrożności doszło do potrącenia rowerzystki. Kobieta uskarżając się na ból pleców została zabrana do szpitala. Po badaniach okazało się, że nie odniosła poważniejszych obrażeń.

Policjanci na miejscu ustalili także, że bezpośredni świadek zdarzenia – kierowca ciężarówki miał zamontowany w swoim samo0chodzie kamerę wideo. Po obejrzeniu nagrania policjanci nie mieli wątpliwości co do winy kierującego volkswagenem.

W związku z rażącym naruszeniem przepisów ruchu drogowego przez 62-letniego kierującego, który zbliżając się do oznakowanego przejazdu dla rowerzystów i przejścia dla pieszych nie zachował szczególnej ostrożności, ominął pojazd znajdujący się na prawym pasie ruchu, który zatrzymał się aby ustąpić pierwszeństwa rowerzystce, policjanci odstąpili od postępowania mandatowego, zatrzymali kierującemu prawo jazdy i skierowali sprawę o ukaranie do Sądu Rejonowego w Zielonej Górze.

Prosimy wszystkich kierujących o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów. Przypominamy, że omijanie samochodu, który jechał w tym samym kierunku i zatrzymał się aby ustąpić pierwszeństwa pieszym, jest jednym z najpoważniejszych wykroczeń w ruchu drogowym względem osób pieszych czy rowerzystów. Za takie wykroczenie kierujący może otrzymać 10 punktów karnych i mandat w wysokości 500 zł, a jeśli swoim zachowaniem stworzył zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, policjant może zatrzymać kierującemu prawo jazdy i skierować wniosek o ukaranie do sądu, tak jak to miało miejsce w opisanym przypadku.

Rowerzystów i pieszych prosimy natomiast, aby zanim przejdą czy przejadą na drugą stronę ulicy upewnili się, że mogą bezpiecznie ten manewr wykonać.  

Aby zapobiec potrąceniom pieszych i rowerzystów, na zielonogórskich ulicach pojawi się więcej patroli ruchu drogowego, a policjanci sprawdzą przestrzeganie przepisów przez kierujących pojazdami mechanicznymi, a także czy kierujący samochodami ustępują pierwszeństwa rowerzystom i pieszym. Największym nadzorem zostaną objęte główne ciągi komunikacyjne i przejścia, gdzie najczęściej dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń co ma przypomnieć kierowcom o tym, że w rejonie przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów powinniśmy zachować szczególną ostrożność. 

Ładowanie odtwarzacza...