Nie wpuszczajmy obcych do domów - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Nie wpuszczajmy obcych do domów

Data publikacji 15.05.2017

Zielonogórscy policjanci przypominają o ostrożności i przestrzegają wszystkich przed wpuszczaniem osób obcych do domów. Po raz kolejny dali o sobie znać przestępcy, którzy podstępem weszli do mieszkania i okradli 91-letnią kobietę. Policjanci poszukują sprawców.

Policjanci z Komisariatu II Policji w Zielonej Górze przyjęli zgłoszenie o kradzieży pieniędzy przez dwie nieznane osoby – mężczyznę i kobietę, którzy pod pretekstem sprawdzenia drożności rur kanalizacyjnych weszli do mieszkania 91-letniej zielonogórzanki. Jak wynikało z relacji pokrzywdzonej, gdy wracała z zakupów podeszła do niej kobieta, która poinformowała, że wraz z pracownikiem musi wejść do jej mieszkania i sprawdzić przepływ w rurach kanalizacyjnych. Niczego nie podejrzewająca starsza pani wpuściła kobietę i mężczyznę do mieszkania. Ci po ok. 15 minutach wyszli. Podczas wizyty 91-latka nie widziała co robi jedna z osób, gdyż druga stała przy niej i zasłaniała jej widok na mieszkanie.

Ale do tych wniosków starsza kobieta doszła dopiero dwa dni później, kiedy odwiedziła ją córka, a 91-latka zrelacjonowała przebieg wizyty. Córka poprosiła, żeby sprawdziła miejsce, w którym przechowuje pieniądze, bo słyszała ostatnio w mediach, że w ten sposób do mieszkań wchodzą złodzieje, którzy okradają osoby starsze. Gdy 91-latka zajrzała do szuflady stwierdziła, że zginęło z niej 5 tys. zł. Kobiety natychmiast udały się na policję, żeby złożyć zawiadomienie. Niestety od zdarzenia upłynęły już dwa dni.

Przestrzegamy przede wszystkim osoby starsze przed wpuszczaniem do mieszkań osób nam nieznanych. Pamiętajmy, że przestępcy tacy jak oszuści czy złodzieje chętnie typują na swoje ofiary osoby starsze lub samotne, którymi łatwiej jest manipulować. Osoby starsze, samotne łatwiej jest przekonać, żeby pod byle pretekstem wpuściły do mieszkania nieznajomych.

Złodzieje i oszuści używają różnych argumentów jako pretekstu aby dostać się do mieszkania. Po wejściu do środka oszuści próbują odwrócić naszą uwagę i w tym czasie niepostrzeżenie zajrzeć do szafki w poszukiwaniu pieniędzy, biżuterii czy innych wartościowych przedmiotów. Czasami chcą też rozmienić banknoty o wysokim nominale, a potencjalna, nieświadoma podstępu ofiara, spełniając ich prośbę sama wskazuje miejsce w którym przechowuje pieniądze

 

Pamiętajmy:

Złodzieje czy oszuści ogarnięci chęcią uzyskania pieniędzy nie cofną się przed żadnym sposobem ich zdobycia i bardzo często żerują na uczuciach starszych wrażliwych osób.

Nie powinniśmy wpuszczać do domu nieznajomych osób i nie przekazywać obcym pieniędzy. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast  poinformować Policję.

Zwróćmy uwagę na osoby obce na naszym osiedlu, w bloku czy klatce schodowej. Przed wejściem do domu mogą one obserwować zwłaszcza osoby starsze.