Prosimy o ostrożność na drogach! - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Prosimy o ostrożność na drogach!

Data publikacji 29.03.2017

Zielonogórscy policjanci proszą kierujących o ostrożność i zachowanie szczególnej uwagi w rejonach przejść dla pieszych. W ostatnich dniach doszło do kilku potrąceń pieszych, a także do bardzo wielu kolizji - jednego dnia było ich 13. Dzisiaj, jedną z kolizji spowodował kierujący ciężarówką, który wjechał na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Poprawiająca się pogoda i sprzyjające warunki atmosferyczne powodują, że kierujący czują się pewniej, jeżdżą szybciej i niestety czasami tracą czujność. Sucha nawierzchnia, dobra widoczność i sprzyjająca pogoda sprawiają, że kierujący wciskają mocnej pedał gazu. Niestety szybsza jazda wydłuża drogę hamowania i w razie konieczności trudniej jest zatrzymać pojazd. Częsta przyczyną zdarzeń jest także nieuwaga czy niezachowanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu, jak to miało miejsce w przypadku kierującej nissanem micrą jadącej ulicą Botaniczną. Kobieta najechała na tył poprzedzającego pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem aby przepuścić pieszego. Kierująca dostała mandat 250 zł, policjanci zatrzymali także dowód rejestracyjny pojazdu, który został odholowany przez pomoc drogową.

Z kolei na ul. Podgórnej, kierujący skodą włączając się do ruchu nie ustąpił pierwszeństwa i potrącił idącego chodnikiem pieszego. Na szczęście pieszy nie odniósł poważniejszych obrażeń i zdarzenie zostało zakwalifikowane jako kolizja.

O szczycie nieodpowiedzialności możemy mówić natomiast w przypadku kierującego ciężarówką, który dzisiaj /29.03/ na skrzyżowanie ulic Zjednoczenia i Działkowej wjechał na czerwonym świetle. Swoim zachowanie doprowadził do kolizji z kierującą osobową skoda kobietą. Sprawca został ukarany mandatem 500 zł i otrzymał także 6 punktów karnych.

Najgorszym w skutkach zdarzeniem drogowym był wypadek, do którego doszło w Leśniowie Wielkim. Kierująca mercedesem kobieta skręcając w drogę podporządkowaną nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu mężczyźnie jadącemu motocyklem i doprowadziła do zderzenia. Motocyklista z obrażeniami został odwieziony do szpitala. Kierująca mercedesem będzie odpowiadać przed sądem za spowodowanie wypadku drogowego.

Opisane przypadki to tylko niewielka część zdarzeń z jakimi codziennie mają do czynienia policjanci ruchu drogowego, dlatego przy każdej okazji bardzo prosimy wszystkich kierujących o ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do panujących warunków atmosferycznych. Pamiętajmy, że ostre słońce może oślepiać kierujących, a gwałtowne zmiany temperatur w okresie przejściowym mogą powodować dekoncentrację, dlatego zanim rozpoczniemy manewr wyprzedzania, omijania czy zmiany pasa bądź kierunku ruchu, upewnijmy się, że mamy dobrą widoczność, wystarczająca odległość, a swoim manewrem nie spowodujemy zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza pieszych.