Policjanci kontrolowali Gimbusy - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Policjanci kontrolowali Gimbusy

Data publikacji 14.02.2017

Pierwszego dnia po dwutygodniowej przerwie związanej z feriami zimowymi, zielonogórscy policjanci ruchu drogowego kontrolowali gimbusy przewożące dzieci na zajęcia do szkół. Podczas żadnej z 11 kontroli nie stwierdzili nieprawidłowości.

 

Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego postanowili sprawdzić stan techniczny gimbusów, które pierwszego dnia po feriach zimowych miały zawieźć dzieci do szkół na terenie powiatu zielonogórskiego. W sumie policjanci w czterech różnych miejscach skontrolowali 11 autobusów i ich kierowców.

Podczas kontroli autobusów policjanci sprawdzali stan techniczny pojazdów, ale zwracali też szczególną uwagę na stan trzeźwości kierowców. Kontrola przeprowadzana przez policjantów była bardzo szczegółowa i dotyczyła zarówno stanu technicznego, odpowiedniego oznakowania autobusu oraz stanu trzeźwości i uprawnień kierowcy. Po zakończonej kontroli każdy z kierujących podpisywał protokół pokontrolny, którego kopię także otrzymywał. W żadnym z 11 pojazdów policjanci nie stwierdzili nieprawidłowości. Wszystkie Gimbusy były sprawne, a stan trzeźwości kierujących nie budził zastrzeżeń policjantów.

Takie kontrole są organizowane i przeprowadzane w trosce o bezpieczeństwo pasażerów, w tym przypadku najmłodszych.  Jak wynika z podsumowań takich działań, właściwie nie zdarzają się już przypadki, aby autobusy przewożące dzieci do szkół były niesprawne technicznie, a także żeby kierujący prowadzili po alkoholu.

Jeśli opiekunowie czy rodzice, chcieliby aby policjanci skontrolowali stan techniczny autobusu wyjeżdżającego z dziećmi czy młodzieżą na wycieczkę czy do szkoły mogą zgłosić taką prośbę pod nr telefonu 997. Prosimy o informację na dzień przed planowanym wyjazdem.

 

Niezbędnymi elementami wyposażenia każdego autobusu są:

- gaśnica

- tabliczka oznaczająca, że pojazdem podróżuje zorganizowana grupa dzieci lub młodzieży do lat 18. (żółta kwadratowa tablica z czarnym rysunkiem dzieci),  w przypadku „gimbusów” tabliczka z napisem „autobus szkolny”.

- apteczka

Kontrolując stan techniczny pojazdu policjanci sprawdzają:

- sprawność hamulców

- stan opon

- ważność badań technicznych

- światła

- ewentualne wycieki oleju

 

 

Ładowanie odtwarzacza...