Policjanci zadbają o bezpieczeństwo podczas ferii zimowych… - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Policjanci zadbają o bezpieczeństwo podczas ferii zimowych…

Już tylko kilka dni dzieli dzieci i młodzież od długo wyczekiwanej zimowej przerwy w nauce. To czas relaksu i odpoczynku przede wszystkim dla dzieci od obowiązków szkolnych i nauki, jak również dla turystów podróżujących w różne odległe miejsca. Zielonogórscy policjanci zadbają o to, aby ferie przebiegły spokojnie i bezpiecznie.

Dla wszystkich najważniejsze jest, aby ferie były czasem wspaniałej zabawy, wypoczynku i wycieczek w różne ciekawe miejsca. Równie ważne w czasie ferii jest bezpieczeństwo, dlatego zielonogórscy policjanci różnych służb będą dbać o to, aby minęły one spokojnie i bez poważniejszych zdarzeń.  

Policjanci ruchu drogowego zadbają o bezpieczeństwo na drogach i na głównych ciągach komunikacyjnych naszego powiatu, gdzie pojawi się więcej patroli z zielonogórskiej drogówki, którzy będą dbać o bezpieczną podróż wszystkich uczestników ruchu drogowego, a w szczególności zwrócą uwagę na prędkość przemieszczających się pojazdów, stan trzeźwości kierujących czy przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, np. czy wszyscy pasażerowie w pojeździe korzystają z pasów bezpieczeństwa oraz czy dzieci są przewożone w pojeździe zgodnie z przepisami.  Aby zwiększyć ilość patroli w mieście i powiecie policjanci będą pełnić służbę z Inspekcją Transportu Drogowego, z którą wspólnie będą przeprowadzać kontrole samochodów czy autokarów poruszających się po naszych drogach.  

Policjanci podczas codziennej służby będą sprawdzać również czy autokary, przewożące dzieci i osoby dorosłe często w odległe trasy są sprawne technicznie. Mundurowi zwrócą szczególną uwagę na układ hamulcowy, kierowniczy czy stan ogumienia. Sprawdzą także czy autokary wyposażone są w gaśnice i trójkąt bezpieczeństwa oraz czy pojazd ma sprawne światła.  Każdego zainteresowanego przeprowadzeniem takiej kontroli, prosimy o zgłaszanie tego faktu pod alarmowym numerem telefonu 997, co najmniej dzień przed planowanym wyjazdem.

Patrole policyjne oprócz działań na drogach będą kontrolować wszystkie miejsca gdzie mogą przebywać dzieci i młodzież, a więc skwery, parki, tereny placówek oświatowych, dzikie lodowiska czy boiska pod kątem bezpiecznego spędzania ich wolnego czasu. A więc patrolując te miejsca, policjanci będą oddziaływać przede wszystkim prewencyjnie, aby nie dochodziło do popełniania wykroczeń porządkowych czy poważniejszych zdarzeń kryminalnych.

Dzieci spędzające wolny czas na różnych półkoloniach organizowanych w naszym powiecie, będą miały możliwość spotkania się z zielonogórskimi policjantami z Zespołu ds. Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii. Na spotkaniach tych mundurowi przeprowadzą rozmowy z najmłodszymi  o zasadach bezpieczeństwa podczas różnych zabaw na śniegu i lodowisku. Policjanci przy różnych spotkaniach z dziećmi w szkołach jeszcze przed zbliżającymi się feriami przypominali, aby korzystać tylko z zorganizowanych lodowisk, by nie były to zamarznięte jeziora czy rzeki, przy zjeżdżaniu na sankach czy nartach wybierać miejsca, gdzie nie ma ruchu pojazdów, jak również przestrzegali najmłodszych aby nie władali np. kamieni do kulek śnieżnych oraz aby nie rzucali ich w przejeżdżające samochody.

 Podczas spotkań profilaktycznych zielonogórscy policjanci będą informować dzieci, aby podczas różnych zabaw w domu nie odkręcać kurków z gazem,  nie brać leków z domowej apteczki, jak również aby nie wpuszczać osób obcych do domu i nie rozmawiać z przygodnie poznanymi na ulicy czy na placu zabaw osobami. Mundurowi będą przypominać dzieciom jak bezpiecznie przechodzić przez przejście dla pieszych, jak również przypomną numery alarmowe, pod które należy zadzwonić w sytuacji, gdy dzieje się coś złego.

Podczas zimowego wypoczynku zielonogórscy policjanci będą wspólnie z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej w Zielonej Górze spotykać się z organizatorami wypoczynku i kierownikami półkolonii w celu ujawnienia wszelkich nieprawidłowości w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa osób tam przebywających.