Aktualności

Spotkania policjantów z najmłodszymi na półkoloniach…

Data publikacji 15.07.2016

W Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie w ramach działań ,,Bezpieczne wakacje”odbyło się spotkanie zielonogórskich policjantów z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii z grupą dzieci spędzających wolny czas na półkolonii. Najmłodsi z zainteresowaniem wysłuchali policjanta opowiadającego o zasadach bezpieczeństwa podczas wakacji.

W okresie wakacyjnym wiele dzieci spędza wolny czas na półkoloniach, na których oprócz różnorodnych atrakcji, mają okazję spotkać się również z zielonogórskimi policjantami. Mundurowi z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii odwiedzają różne placówki, gdzie przeprowadzają rozmowy z najmłodszymi o zasadach bezpieczeństwa podczas wakacji.

         Policjanci opowiadają dzieciom o zasadach bezpiecznego korzystania z kąpielisk, a więc zwracają uwagę, aby kąpać się tylko w wyznaczonych do tego miejscach, a nie korzystać z tzw. dzikich kąpielisk. Mundurowi opowiadali, aby podczas kąpieli stosować się do poleceń ratownika, nie wchodzić do wody po zjedzeniu posiłku oraz korzystały z okryć głowy przy dłuższym przebywaniu na słońcu.

         W trakcie takich spotkań najmłodsi mogą dowiedzieć się także jak bezpiecznie spędzić wolny czas w domu. Policjanci informowali uczestników spotkania, aby podczas zabaw nie odkręcać kurków z gazem,  nie brać leków z domowej apteczki, jak również aby nie wpuszczać osób obcych do domu. Dodali przy tym, że nie należy rozmawiać z obcymi przygodnie poznanymi na ulicy czy na placu zabaw.

Mundurowi radzą dzieciom co należy zrobić w sytuacji zagrożenia, a więc przypomnieli numery alarmowe, pod które należy zadzwonić w sytuacji, gdy dzieje się coś złego. Ku zadowoleniu prowadzących i opiekunów, dzieci wykazały się dobrą wiedzą w tym zakresie, co potwierdziło tylko, jak ważne jest omawianie tego tematu przy każdej nadarzającej się okazji.

Na tego typu spotkaniach policjantów z uczestnikami półkolonii omówiona zostaje także kwestia bezpiecznego przechodzenia przez przejście dla pieszych. Mundurowi przestrzegają, aby przed wejściem na pasy dokładnie rozejrzeć się w obie strony i upewnić się, że nie jedzie żaden samochód. A gdy już będziemy na przejściu można dodatkowo podnieść rękę do góry.  

Na koniec każdego spotkania uczestnicy z zainteresowaniem biorą udział w dyskusji z policjantami, dzieląc się przy tym swoimi doświadczeniami. Mundurowi rozdają również specjalnie przygotowane ulotki dotyczące bezpiecznego spędzania wolnego czasu na wakacjach.

Oprócz spotkań z dziećmi  funkcjonariusze spotykają się również z organizatorami  wypoczynku oraz  kierownikami  półkolonii,  kolonii w celu  ujawnienia wszelkich nieprawidłowości w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa osób tam przebywających. Działania te prowadzone są wspólnie z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej w Zielonej Górze. Dotychczas w trakcie prowadzonych kontroli  nie ujawniono żadnych nieprawidłowości, które mogłyby zagrażałyby bezpieczeństwu dzieci tam przebywających.  Spotkania te  mają także na celu wypracowanie wspólnych działań profilaktyczno – zapobiegawczych.

 

 

Pamiętajmy, że wakacje to czas wypoczynku i miłych wspomnień, którymi możemy podzielić się z najbliższymi i znajomymi po powrocie do szkoły. Aby były miłe
i bezpieczne bądźmy rozważni i rozsądni.

Aby wakacje były bezpieczne przyjemne, zadbajmy o kilka ważnych rzeczy:  

RODZICU:

Jeżeli wysyłasz dziecko na kolonię czy obóz:

Sprawdź dokładnie organizatora wypoczynku w Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim oraz jego Delegaturze w Zielonej Górze.

Sprawdź jakie warunki oferuje organizator i jaką zatrudnia kadrę do opieki nad dziećmi.

 

Aby Twoje dziecko czuło się bezpiecznie podczas wyjazdu:

1. Nie dawaj mu wartościowych przedmiotów;

2. Umów się z dzieckiem, że będziesz telefonować o określonej porze do placówki wypoczynku;

3. Daj mu portfel na dokumenty i pieniądze najlepiej zawieszany na pasku na szyi;

4. Przygotuj mu informacje z podstawowymi danymi, numerem telefonu do siebie i do placówki wypoczynku oraz informacje o uczuleniach – niech nosi to przy sobie kiedy wychodzi z kolonii;

5. Postaraj się aby jego ubranie wierzchnie miało elementy odblaskowe;

6. Przed wyjazdem przypomnij mu proste zasady bezpieczeństwa dotyczące:

  • zachowania wobec obcych,
  • zachowania w czasie spotkania z psem,
  • częstowania słodyczami lub napojami przez nieznane osoby,
  • chwalenia się posiadanymi pieniędzmi i wartościowymi przedmiotami,
  • bezpiecznego przechodzenia przez ulicę,
  • poruszania się po drogach, zwłaszcza przy ograniczonej widoczności.

 

Jeśli Twoje dziecko zostaje w domu:

 

1. Zapewnij mu opiekę osób zaufanych na czas Twojej nieobecności;

2. Pozostaw przy telefonie numery do siebie, drugiego rodzica, do opiekunów lub osób zaufanych oraz numery alarmowe: 997 - policja, 998 - straż pożarna, 999 - pogotowie ratunkowe;

3. Przekaż zaufanym sąsiadom klucze do domu na wypadek potrzeby udzielenia pomocy, np. otworzenia drzwi w przypadku pożaru lub wzywania pomocy przez dziecko z mieszkania;

4. Naucz dziecko zamykać drzwi od wewnątrz;

5. Koniecznie przypomnij o zakazie wpuszczania do domu osób nieznajomych;

6. Naucz dziecko żeby:

  • nie opowiadało o wyposażeniu domu, zasobach rodziny i ich stanie majątkowym;
  • klucze do mieszkania nosiło zawsze dobrze zabezpieczone pod odzieżą i nie podawało nikomu adresu zamieszkania;
  • nie ulegało namowom nieznajomych, żeby wpuścić je do mieszkania pod pozorem np. przekazania czegoś dla rodziców;
  • nie przebywało w miejscach grupowania się osób palących papierosy lub spożywających napoje alkoholowe;
  • nie wsiadało do samochodów osób nieznajomych;
  • nie rozmawiało z osobami nieznajomymi proponującymi słodycze, poczęstunek w jakimś barze, spacer w miejsca ustronne lub zapraszającymi do swoich mieszkań – ale szybko poinformowało o takim przypadku zaufanego dorosłego;
  • nie przyjmowało od osób nieznajomych żadnych prezentów ani przedmiotów na przechowanie (mogą one pochodzić z przestępstwa).

Zadbajmy o to żeby nasze dzieci korzystały jedynie z bezpiecznych i specjalnie przygotowanych miejsc zabaw.

 

UCZNIU:

Pamiętaj:

Najlepiej jeśli skorzystasz z zabaw zorganizowanych w Twojej szkole, sąsiedniej szkole lub w ośrodku kultury czy ośrodku sportu.

1. Zawsze poruszaj się ostrożnie po chodnikach i drogach.

2. Szczególnie uważaj jadąc na rowerze – zadbaj o oświetlenie i elementy odblaskowe roweru. 

3. Korzystaj TYLKO ze zorganizowanych kąpielisk – nie pływaj w rzekach i stawach.

4. Nigdy nie wpuszczaj obcych do mieszkania.

5. Nie chwal się wartościowymi przedmiotami.

6. Informuj rodziców lub opiekunów dokąd idziesz i o której wrócisz.

7. Rozsądnie korzystaj z Internetu – nigdy nie wiesz kto jest po drugiej stronie. Nie umawiaj się z obcymi przez Internet.

8. Nie podawaj swego adresu, numeru telefonu.

9. Poinformuj dorosłych jeśli coś Cię niepokoi lub wydarzyło się coś w czasie nieobecności rodziców.

 

 

 

 

 

Powrót na górę strony