Aktualności

Znieważenie funkcjonariusza to przestępstwo

Data publikacji 26.05.2014

  Kodeks Karny zawiera katalog czynów zabronionych, które wymierzone w przedstawicieli niektórych zawodów oraz osoby pełniące określone funkcje, stają się przestępstwem jeżeli dochodzi do nich podczas lub w związku z wykonywaniem przez te osoby obowiązków służbowych.  


    

Kodeks karny określa funkcjonariuszami publicznymi przedstawicieli niektórych zawodów oraz osoby pełniące określone funkcje. Są to m.in. Prezydent RP, poseł, senator, sędzia, prokurator, kurator sądowy, policjant.

Prawodawca wyszczególnił w Kodeksie Karnym katalog czynów, które są zabronione i które stanowią przestępstwo w chwili, gdy są wymierzone we wskazane wyżej osoby, podczas lub w związku z wykonywaniem przez nie obowiązków służbowych.

W praktyce oznacza to, że sankcjom karnym podlegają następujące czyny wymierzone w funkcjonariusza publicznego: naruszenie jego nietykalności cielesnej, czynna napaść wspólnie lub w porozumieniu z innymi osobami lub użycie broni palnej, noża lub innego podobnie niebezpiecznego przedmiotu, stosowanie wobec niego przemocy lub groźby bezprawnej w celu zmuszenia go do wykonania lub zaniechania prawnej czynności służbowej, a także jego znieważenie. Czyny te stają się przestępstwami w momencie, gdy są wymierzone w osobę pełniącą funkcję publiczną lub korzystającą z tych uprawnień, a dotyczą wykonywanych przez nią obowiązków.

Z poniesieniem odpowiedzialności musi się zatem liczyć 37-letni zielonogórzanin, który w minioną sobotę podczas interwencji znieważył umundurowanych funkcjonariuszy Policji oraz naruszył ich nietykalność cielesną. Mężczyzna został zatrzymany. Trafił do policyjnej izby zatrzymań.          

 Do tego typu zdarzeń dochodzi najczęściej podczas interwencji w miejscach publicznych, podczas legitymowania. Wówczas niejednokrotnie pod adresem funkcjonariuszy kierowane są wyzwiska, a wykonywane czynności są lekceważone. Przy próbie przywołania do porządku ze strony osoby, z udziałem której wykonywane są czynności, pojawia się agresja i rękoczyny. Tego typu zachowania są niedopuszczalne, są łamaniem prawa i będą kończyły się zatrzymaniem i przedstawieniem zarzutów, a w konsekwencji skierowaniem sprawy do Sądu.

Za przestępstwa popełnione w stosunku do funkcjonariuszy publicznych Kodeks Karny przewiduje kary nawet do 12 lat pozbawienia wolności. 

 

Powrót na górę strony