Aktualności

Kolejny nietrzeźwy weekend

Data publikacji 19.05.2014

Zielonogórscy policjanci w trakcie minionego weekendu zatrzymali aż 10 kierujących samochodami pod wpływem alkoholu i jednego pod wpływem narkotyków. „Rekordzistką” była zatrzymana w sobotę na ul.Łużyckiej 39-letnia kobieta, która miała w organizmie ponad 2,5 promila. 

 

Niestety mimo medialnych doniesień, kampanii społecznych i dyskusji – wciąż pijani za kierownicą są problemem polskich dróg. Po raz kolejny weekend w powiecie zielonogórskim upłynął pod hasłem pijanych kierujących. Policjanci zatrzymali 10 kierujących w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila), jednego po użyciu alkoholu (pomiędzy 0,2 a 0,5 promila) oraz jednego mężczyznę kierującego pod wpływem amfetaminy i marihuany. Ponadto jeden z kontrolowanych w weekend kierujących ma zakaz prowadzenia pojazdów wydany przez sąd za wcześniejsze przestępstwo prowadzenia w stanie nietrzeźwości. 

Zielonogórscy policjanci przez cały weekend prowadzili również działania „Bezpieczny weekend” – w różnych miejscach powiatu i o różnych porach kontrolowali wszystkich przejeżdżających z użyciem urządzeń alko-blow. Podczas tych przesiewowych kontroli sprawdzili trzeźwość ponad 1200 kierujących – zatrzymali 4 nietrzeźwych (przestępstwo) i jednego kierującego po użyciu alkoholu (wykroczenie).   

Podczas innych służb patrolowych w czasie minionego weekendu zielonogórscy policjanci zatrzymali jeszcze 6-ciu nietrzeźwych kierujących ( w tej grupie dwie kobiety) oraz jednego pod wpływem narkotyków i jednego z zakazem sądowym.

Niechlubną rekordzistką tego weekendu była 39-latka zatrzymana w sobotę w południe na ul.Łużyckiej. Kobieta kierowała Seatem Toledo mając w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu. Inna 40-letnia kobieta kierująca Renault Clio zatrzymana w piątek w Sulechowie miała w organizmie ponad 0,7 promila.

W sobotę po południu policjanci zatrzymali na ul.Boh.Westerplatte kierującego VW Passatem 23-latka pod wpływem amfetaminy i marihuany. Natomiast w piątek w Starym Kisielinie 36-latka kierującego Fordem pomimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów.

Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem środków odurzających kierującemu pojazdem mechanicznym grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat. 

Kierujący po użyciu alkoholu (od 0,2 promila do 0,5 promila) podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.

W obu przypadkach sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych – za przestępstwo obligatoryjnie. 

Złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Powrót na górę strony